Чому розходяться шви на шпалерах
Я займаюся поклейкою шпалер з 1994 року та накопичив у цьому чималий досвід. За цей час клеїти доводилося різні шпалери, в різних приміщеннях, умовах і на різні поверхні. Часто доводиться чути питання: чому шви розходяться на шпалерах? Спробую відповісти. Причин кілька.
Інструкція на допомогу
Якщо взяти будь-яку інструкцію до шпалер і почитати те, що там написано, а після прочитання взяти на озброєння інформацію з неї, швидше за все, стики не розійшлися б. Правда, бувають виробники, які у всі свої абсолютно різні колекції (до кожного виду шпалер потрібен різний підхід) кладуть однакову інструкцію. Але це, за великим рахунком, не має значення.
А важливе ось що. Важливо розуміння принципів поклейки шпалер: які шпалери, яку поверхню, який клей, коли й найголовніше як треба клеїти.
Невідповідна шпаклівка
У будь-якій інструкції написано, що підготовлена поверхня повинна бути рівною, гладкою, однотонною, без вад, і найголовніше, міцною, здатною нести навантаження. А ми по факту в 80% випадків стикаємося з тим, що стіна підготовлена шпаклівкою, яка зовсім не підходить для поклейки шпалер.
Тут зупинюся докладніше. За рідкісними винятками, нам доводиться стикатися з тим, що для підготовки стін застосовують шпаклівку, яка не те, що навантаження не може нести, вона сама на стіні тримається завдяки якомусь диву. Траплялися випадки, коли при ґрунтуванні шпаклівка намотувалась прямо на валик. В результаті поверхня стіни виходить пухка та слабка, що погано, якщо потрібно на неї клеїти шпалери.
Розглянемо чому. При попаданні клею така шпаклівка розм'якшується (навіть якщо стіна добре загрунтована), що ускладнює роботу, а часом (особливо стосується важких шпалер) і погіршує якість кінцевого результату. Після висихання при збігу деяких обставин таку шпаклівку може порвати (шви шпалер відривають її від основи).
Крім перерахованих вище факторів, згодом, коли ви захочете замінити старі шпалери на нові, вам доведеться перешпаклювати всі приміщення, тому що при знятті старих шпалер значна частина шпаклівки залишиться на них.
Чому застосовують такі матеріали, знаючи, що потім на них клеїтимуть шпалери? Не можу сказати. Можу лише здогадуватись. Напевно, все-таки здебільшого через незнання, хоча іноді доводиться чути про те, що люди, які працюють такими шпаклівками, бережуть руки від перевтоми. Адже, за їхніми словами, міцну тяжко чистити, а руки у них не казенні.
Можу перерахувати десяток шпаклівок, які не можна використовувати для підготовки стін під поклейку шпалер. У мережі є хороший сайт із зарубіжжя з послугами з поклейки шпалер, де розміщено цілий список таких матеріалів. Люди пишуть: «Ми не клеїмо шпалери на …», – і пішов довгий список.
Я не схильний до того, щоб бути таким категоричним. Якщо у вас така поверхня вже є, ми з нею можемо працювати, але, по-перше, попереджаємо замовника про можливі наслідки і, по-друге, вживаємо певних заходів.
Недотримання або, навпаки, надмірне дотримання рекомендацій виробника
У будь-якій інструкції є умовні позначення, що означають певні дії або позначають властивості матеріалу, які майстер повинен виконати та врахувати для того, щоб отримати відмінний результат. Ці позначення дають інформацію про те, який раппорт у шпалер, який напрямок поклейки, куди наносити клей (на стіну або шпалери) або говорять про те, що клей взагалі не потрібен (відноситься до американських шпалер).
На практиці буває, що ці позначення часто ігнорують: на шпалери, які потрібно змочити водою, щоб активувати нанесений на фабриці клей, наносять ще шар. Наносять клей на флізелінові шпалери або на шпалери з флізеліновою основою і на стіну, хоча значки явно вказують на те, що потрібно лише на стіну. Наносять клей відразу на велику кількість полотен, що призводить до надмірного та нерівномірного розмокання шпалер. Все це призводить до незадовільного результату: стики на шпалерах розходяться.
Текстильні шпалери розгладжують шпателем, або, ще гірше, щітками, порушуючи фактуру шпалер і видавлюючи зайвий клей на стики, потім змивають його, ще більше погіршуючи ситуацію.
Всі знають, що протяг неприпустимий при поклейці шпалер. Усі з ним борються, проте, іноді забувають про те, що у всьому треба знати міру. Закривають усі вікна, двері, клеять шпалери, при цьому клей випаровується, вологості подітися нікуди. Закінчують роботу, зачиняють двері в кімнату і йдуть... Неважко здогадатися, що така «сауна» призводить до того, що шпаклівка (особливо слабка і пухка) і шпалери не сохнуть, надмірно розмокають і при подальшому висиханні на шпалерах розходяться шви.
Некомпетентність
Неуважність, недбалість, некомпетентність, а часом і байдужість майстрів (знаю багато випадків) призводить до того, що людина, яка купила шпалери та найняла такого «фахівця», змушена задаватися питанням: чому розходяться шви?
Що робити, щоб шви на шпалерах не розходилися?
Шпалери бувають різні, як без видимих стиків, так і такі, при створенні яких виробник і не ставив собі за мету зробити стики непомітними. Професіонал може ще до початку робіт сказати, які будуть стики на шпалерах і як зробити так, щоб усі залишилися задоволеними якістю його роботи.
Дивіться наші роботи, дзвоніть та замовляйте у нас поклейку шпалер.
Олександр Звичайний, Майстерня декоративних штукатурок MADEsht
Професійна поклейка шпалер у Києві
Відео наших робіт
Ще цікаві статті:
Чому видно стики на шпалерах?
Ви купили дорогі елітні шпалери та не хочете потім запитувати себе: Чому видно стики на шпалерах? Декілька випадків з практики.
Як розрахувати, скільки потрібно шпалер на кімнату
Безпомилковий спосіб розрахунку потрібної кількості шпалер для поклейки Вашого приміщення.